wtorek, 4 czerwca 2013

JANUSZ KORCZAK - biografia i bibliografia

Janusz Korczak - (właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor) urodził się 22 lipca 1878r. lub 1879r., a zmarł 6 sierpnia 1942 roku. Był pedagogiem (twórca słynnego antyautorytarnego systemu wychowania), pediatrą, pisarzem oraz prekursorem walki o prawa dziecka. 

W latach szkolnych uczył się w ośmioklasowym gimnazjum w Pradze (Warszawa). Była to szkoła rosyjska, gdzie panowała żelazna dyscyplina. Jako 15-latek udzielał korepetycji, gdyż jego rodzina znalazła się w bardzo trudnej sytuacji materialnej (po śmierci ojca). Następnie studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego, a w 1899 roku wyjechał do Szwajcarii, by lepiej zapoznać się z twórczością pedagogiczną Pestalozziego. Szczególnie interesował się szkołami, szpitalami dziecięcymi oraz bezpłatnymi czytelniami dla dzieci i młodzieży. W 1905 roku otrzymał dyplom lekarza. 

Był współzałożycielem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który działał od 1912 do 1942 roku. Następny sierociniec - Nasz Dom - był wybudowany dla dzieci polskich (1919-1936). Korczak żądał równouprawnienia dziecka, poważnego traktowania spraw dzieci i młodzieży, szacunku dla najmłodszych. 

Napisał wiele książek dla dzieci (m.in. "Król Maciuś I", "Bankructwo Małego Dżeka", "Kajtuś Czarodziej", "Kiedy znów będę mały") oraz dzieła pedagogiczne (najbardziej znane: "Jak kochać dziecko", "Prawo dziecka do szacunku"). 

W latach 1926-1930 redagował gazetkę "Mały Przegląd", która była pismem kierowanym do dzieci. Był on także autorem pogadanek radiowych (1935-1936), gdzie głosił prawa dziecka oraz obronę tych praw. 

Zginął wraz z podopiecznymi w obozie zagłady w Treblince w 1942 roku, mimo że miał możliwość ucieczki.

Obszerniejsze biografie znajdziecie TUTAJ lub TUTAJ

Bibliografia:

Książki dla dzieci:
1. Bankructwo małego Dżeka
2. Bobo
3. Feralny tydzień
4. Józki, Jaśki i Franki
5. Kajtuś Czarodziej
6. Kiedy znów będę mały
7. Koszałki-opałki
8. Król Maciuś na wyspie bezludnej
9. Król Maciuś Pierwszy
10. Mośki, Jośki i Srule

Książki o dzieciach i inne:
1. Bezwstydnie krótkie
2. Dzieci ulicy
3. Dziecko salonu
4. Fragmenty utworów
5. Jak kochać dziecko
6. Jak kochać dziecko: Internat, kolonje letnie, dom sierot
7. Myśli
8. Pamiętnik
9. Pamiętnik i inne pisma z getta
10. Pedagogika żartobliwa: Moje wakacje; Gadaninki radiowe starego doktora
11. Pisma wybrane
12. Prawidła życia
13. Prawo dziecka do szacunku
14. Sam na sam z Bogiem: Modlitwy tych, którzy się nie modlą
15. Uparty chłopiec: Życie Ludwika Pasteura

Antologie:
1. Baśnie i legendy polskie [Nasza Księgarnia] (wraz z Świrko Stanisław, Orłoń Marian (właśc. Wędzonka Marian), Niewiadomska Cecylia (pseud. Aspiro) i inni)
2. Godziny dzieciństwa (wraz z Żmichowska Narcyza, Orzeszkowa Eliza, Sienkiewicz Henryk (1846-1916) i inni)
3. Woda żywa: Baśnie pisarzy polskich (wraz z Zmorski Roman, Kraszewski Józef Ignacy (pseud. Bolesławita Bogdan, Bolesławita B.), Urbanowska Zofia i inni)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz