Andrzej Sapkowski, urodzony 21 czerwca 1948, polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Ambasador Łodzi w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od 9 lipca 2008 roku jest także honorowym obywatelem tego miasta. Tytuł został mu oficjalnie przyznany w listopadzie.Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia jest ekonomistą i przez wiele lat pracował w handlu zagranicznym.
Jako twórca fantasy debiutował w roku 1986 na łamach "Fantastyki" opowiadaniem "Wiedźmin", które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii. Saga Sapkowskiego uznawana jest przez krytykę za literacki fenomen lat dziewięćdziesiątych; każdy z jej tomów zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów.
Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (wraz z Jackiem Dukajem najczęściej nagradzany autor w historii nagrody) za opowiadania "Mniejsze zło" (1990), "Miecz przeznaczenia" (1992), "W leju po bombie" (1993), oraz powieści "Krew elfów" (1994) i "Narrenturm" (2002). W 2003 roku nominowano go do nagrody Nike.W czerwcu 2009 r. jako pierwszy nie anglojęzyczny autor został nagrodzony David Gemmel Award for Fantasy za Blood of Elves - angielskie wydanie pierwszego tomu sagi o wiedźminie "Krew elfów".
Jego książki zostały przetłumaczone na język słowacki, czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, portugalski, angielski (w Wielkiej Brytanii i USA), a ostatnio na fiński. Na podstawie jego literatury powstały: komiks "Wiedźmin" (6 zeszytów w l. 1993-1995), film pełnometrażowy i serial telewizyjny Wiedźmin, gra fabularna Wiedźmin: Gra Wyobraźni oraz gra karciana. W oparciu o cykl wiedźmiński powstała komputerowa gra RPG Wiedźmin, której premiera miała miejsce 26 października 2007 r. Andrzej Sapkowski był jej konsultantem.
Bibliografia:
Powieści:
1. Saga o Wiedźminie
1a. Krew elfów
1b. Czas pogardy
1c. Chrzest ognia
1d. Wieża Jaskółki
1e. Pani Jeziora
2. Trylogia Husycka
2a. Narrenturn
2b. Boży wojownicy
2c. Lux perpetua
3. Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini: Kompendium wiedzy o literaturze fantasy
4. Żmija
Opowiadania, eseje:
1. Wiedźmin
2. Ostatnie życzenie
3. Miecz przeznaczenia
4. Świat króla Artura; Maladie
5. Coś się kończy, coś się zaczyna
6. Opowieści o wiedźminie, tom 1
7. Opowieści o wiedźminie, tom 2
8. Maladie i inne opowiadania
Antologie:
1. Co większe muchy: Antologia sf na dziesięciolecie NF (wraz z Parowski Maciej, Lipka Jerzy, Kołodziejczak Tomasz i inni)
2. Droga bez powrotu (wraz z Parowski Maciej, Polch Bogusław)
3. Geralt (wraz z Parowski Maciej, Polch Bogusław)
4. Granica możliwości (wraz z Parowski Maciej, Polch Bogusław)
5. Historia i fantastyka (wraz z Bereś Stanisław)
6. Jawnogrzesznica (wraz z Baraniecki Marek, Parowski Maciej, Oramus Marek i inni)
7. Mniejsze zło (wraz z Parowski Maciej, Polch Bogusław)
8. Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2007: Antologia utworów nominowanych za rok 2006 (wraz z Ćwiek Jakub, Guzek Maciej, Huberath Marek S. i inni)
9. Ostatnie życzenie (komiks) (wraz z Parowski Maciej, Polch Bogusław)
10. Strefa Mroku: Jedenastu Apostołów Grozy (wraz z Dukaj Jacek, Kucharski Damian, Lasoń-Kochańska Grażyna i inni)
11. Trzynaście kotów (wraz z Dębski Eugeniusz, Dukaj Jacek, Kalicki Włodzimierz i inni)
12. Wizje alternatywne (wraz z Inglot Jacek, Dębski Eugeniusz, Głowacki Ryszard i inni)
13. Zdrada (wraz z Parowski Maciej, Polch Bogusław)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz