poniedziałek, 4 marca 2013

Biografie Jubilatów - PHILIP ROTH


Oto i czwarty Jubilat:

Philip Milton Roth


Urodził się 19 marca 1933 roku w Newark (USA), jako syn rodziców amerykańskich i wnuk europejskich Żydów, którzy byli częścią XIX-wiecznej fali imigracji do Stanów Zjednoczonych. Dorastał w dzielnicy niższej klasy średniej części Weequahic i kształcił się w szkołach publicznych w Newark. Później uczęszczał do Bucknell University, gdzie uzyskał tytuł licencjata i na Uniwersytet w Chicago, gdzie ukończył magisterium i uczył angielskiego. Uczył też twórczego pisania, i przez wiele lat wykładał literaturę porównawczą na Uniwersytecie w Pensylwanii. Odszedł od nauczania w 1992 roku.

Podczas pobytu w Chicago, Roth poznał pisarza Saul Bellow oraz Margaret Martinson - pierwszą żonę. Ich rozdzielenie w 1963 roku, wraz ze śmiercią Martinson w wypadku samochodowym w 1968 roku, pozostawił trwały ślad w twórczości Rotha. Margaret była inspiracją dla postaci kobiecych w kilku powieści Rotha. W 1990, pisarz poślubił swoją długoletnią towarzyszkę, angielską aktorkę Claire Bloom . W 1994 roku rozwiedli się. W 1996 Bloom opublikowała wspomnienia, w których opisany został ich związek małżeński w szczegółach, z których wiele było niepochlebnych opinii na temat Rotha. 

Wiele z powieści Rotha krąży wokół tematów autobiograficzych. Pierwsza książka pisarza, Goodbye, Columbus, to pięć krótkich opowieści, w których znaleźć można dowcip, ironię i humor życia żydowskiego w powojennej Ameryce. Książka przyniosła mu nagrody, w tym National Book Award za powieść, i wraz nimi potępienie i krytykę niektórych w społeczności żydowskich, które twierdziły, że to, co ukazała w swych opowiadaniach ukazuje niepochlebny pogląd na temat współczesnego żydowskiego doświadczenia amerykańskiego. 

Roth nie uciekał od tematów trudnych i kontrowersyjnych. Zasłynął na świecie skandalizującą powieścią Kompleks Portnoya.W przeciwieństwie do wielu płodnych pisarzy, których produktywne cechy może mieć tendencję do słabnięcia w czasie, Roth wykazał wyjątkową zdolność nie tylko do utrzymania jego twórczości, ale nawet przekroczenia zakresu i talentu tkwiącego w jego poprzednich dziełach. Od dwudziestu lat jego powieści cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, czego dowodem są liczne nagrody literackie:

1960 National Book Award za Goodbye, Columbus
1986 National Book Critics Circle Award za The Counterlife
1991 National Book Critics Circle Award za Patrimony
1994 PEN/Faulkner Award za Operację Shylock
1994 Nagroda im. Karela Čapka
1995 National Book Award za Teatr Sabata
1998 Nagroda Pulitzera za Amerykańską sielankę
1998 Ambassador Book Award of the English Speaking Union za Wyszłam za komunistę
1998 National Medal of Arts
2001 PEN/Faulkner Award za Ludzką skazę
2001 Gold Medal In Fiction od American Academy of Arts and Letters
2001 Nagroda Franza Kafki
2002 Award for Distinguished Contribution to American Letters od National Book Foundation
2005 Sidewise Award for Alternate History za Spisek przeciwko Ameryce
2006 PEN/Nabokov Award za całokształt twórczości
2007 PEN/Faulkner Award za Everyman
2011 Międzynarodowa Nagroda Bookera za całokształt twórczości
2012 Nagroda Księcia Asturii

Philip Roth zaliczany jest od kilku lat jako pretendent do Literackiej Nagrody Nobla

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz