środa, 13 marca 2013

Biografie Jubilatów - SHUSAKU ENDO


Przedostatnia biografia marca, tym razem zapraszam do Azji, gdzie poznamy Shusaku Endo:

Urodził się 23 marca 1913 roku w Tokio. Niedługo po jego narodzinach rodzina Endo przeniosła się do Mandżurii, lecz po rozwodzie rodziców kilkuletni Susaku powrócił z matką do Japonii na wyspę Kobe. Tam matka przeszła na katolicyzm i ochrzciła swego 11-letniego syna. Religia ta miała bardzo duży wpływ na całą jego twórczość, Endo bardzo często w swych książkach nawiązywał do bycia katolikiem, czyli outsiderem w Japonii. 

W 1943 roku Endo podjął studia na Uniwersytecie w Tokio. Przerwała je wojna. Młody Endo podjął pracę w fabryce amunicji, jednak z pasją i oddaniem podejmował działalność literacką poza godzinami pracy. pisywał artykuły do wielu czasopism literackich, w końcu został także redaktorem naczelnym jednego z nich. Po wojnie Endo wyjechał do Francji, gdzie rozpoczął studia. Tam też zetknął się z wieloma pisarzami katolickimi i od nich czerpał inspirację do tworzenia własnych powieści.  

Po ukończeniu studiów wrócił do Japonii, ożenił się z Japonką Junko Okada. W 1956 roku urodził im się syn - Ryunosuke. Endo zachorował ciężko na gruźlicę i od tego czasu często podupadał na zdrowiu.

Jego książki odzwierciedlają wiele doświadczeń Endo. Twórczość obejmuje piętna bycia outsiderem, doświadczenie bycia obcokrajowcem, życie pacjenta w szpitalu, i walkę z gruźlicą. Jednak jego książki odwołują się przede wszystkim do moralnej tkanki życia. Jego wiarę katolicką widać na pewnym poziomie w każdej z książek, i to jest często głównym ich elementem. Jego twórczość porównywana jest do Grahama Greene'a. Książki Endo zostały przetłumaczone na wiele języków i zdobyły kilka prestiżowych nagród.  

Pisarz zmarł 29 września 1996. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz