poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Kolejny podwójny jubileusz :)

Miło mi ogłosić wszem i wobec, iż w dniu dzisiejszym, 15 kwietnia, swe okrągłe jubileusze obchodzą dwaj nietuzinkowi pisarze: Henry James - 170 rocznica urodzin oraz Borys Strugacki, 80 rocznica urodzin. 

Dzieli ich wiele: dwa różne kontynenty, dwa różne wieki, dwa różne gatunki literackie. Ale połączyło jedno - wielka pasja do pisania. I za to pragniemy Jubilatom serdecznie podziękować i w dniu ich urodzin złożyć skromne życzenia, aby ich literatura przez kolejne sto lat była rozchwytywana przez miłośników książek :)

A w prezencie pragniemy przekazać dwa słoniki - na szczęście :)


Dla tych, którzy nie poznali jeszcze twórczości obu panów, mała próbka ich możliwości:
Niewątpliwie nie miała złych zamiarów - ale nie miała również nic innego. Nie wiem, do czego dałoby się ją porównać - do czerwonej róży bez zapachu, do dojrzałej brzoskwini bez smaku. Natura wymagała od niej tylko, żeby była najładniejszą dziewczyną swoich czasów, i warunek ten spełniała co do joty. Lecz gdy o poranku otworzyła już swe cudne, szczere oczy, rozchyliła jasne, różowe usta i upięła bujne, złociste pukle, dzień pod względem osobistych możliwości dobiegł dla niej końca; oto doprowadziła swe sprawy do ładu i mogła zasiąść z założonymi rękami.
Henry James, "Opowiadania Nowojorskie"


1 komentarz:

  1. Wszystkiego najlepszego!

    Już wklejam posty na temat Jamesa:).

    OdpowiedzUsuń