czwartek, 2 stycznia 2014

BERNARD CORNWELL - biografia i bibliografia

Bernard Cornwell, urodzony w Londynie 23 lutego 1944 roku, matka była Angielką, zaś ojciec kanadyjskim lotnikiem. W dziecińskie został adoptowany przez angielską rodzinę. Karierę zaczynał jako dziennikarz BBC. Zakochał się w Amerykance i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Nie uzyskawszy pozwolenia na pracę, zajął się pisaniem – tylko to zajęcie nie wymagało posiadania zielonej karty.

Najbardziej znanym cyklem powieści Bernarda Cornwella są przygody angielskiego żołnierza Richarda Sharpe'a, rozgrywające się w czasach napoleońskich. Ukazało się dotąd 21 powieści oraz 3 zbiory opowiadań wydanych w ponad 10 milionach egzemplarzy. Pomysł na Sharpe'a zrodził się w zimie 1980 roku. Początkowo autor zakładał, że napisze dziesięć lub jedenaście książek, jednak czytelnicy skłonili go do kontynuacji serii.Najpierw powstały powieści opisujące przygody bohatera w Europie (różne kampanie europejskie odbywające się na przestrzeni 12 lat). Następnie Cornwell opisał wcześniejsze dzieje Sharpe'a w Indiach. W latach 90. XX wieku telewizja BBC wyprodukowała serię 15 filmów na podstawie tych powieści, którą pokazano w wielu krajach, w tym Polsce. Odtwórcą roli Sharpe'a został znany z roli Boromira w "Władcy Pierścieni", Sean Bean. Telewizja BBC planuje już wkrótce nakręcenie nowych odcinków.

Cornwell z reguły osadza Sharpe'a w centrum ważnych i przełomowych wydarzeń związanych z wojnami napoleońskimi. Autor trzyma się zasady, że wszędzie tam gdzie był książę Wellington (dowódca spod Waterloo) pojawia się bohater książek. Na końcu każdego tomu przygód znajduje się notę informacyjna, oddzielająca tło historyczne od wydarzeń fikcyjnych.

Cornwell uchodzi za mistrza militarnych opisów i fani historycznych batalii na pewno będą nimi zauroczeni. Warto podkreślić, że są to książki dla wszystkich, którzy lubią przygody w oprawie historycznej. Nie jest wymagane trzymanie się chronologii, każdy tom to oddzielna przygoda.

W Polsce wydano dotychczas tylko kilka książek Bernarda Cornwella. Był cykl arturiański i kilka książek o tematyce marynistycznej. Seria wydawnicza "Kampanie Richarda Sharpa" jest pierwszą próbą przeniesienia tej serii do Polski.

Bernard Cornwell zachęcony sukcesem przygód Sharpa stworzył jeszcze inne cykle powieści historycznych. Oparty na historii Sasów walczących z wikingami w IX wieku jest cykl o przygodach Uhtreda (obecnie 6 tomów). Czwarta część tego cyklu znalazła się w 2008 roku w pierwszej dziesiątce bestsellerów New York Times w USA. Z kolei trylogia o poszukiwaniu świętego Graala, rozgrywająca się w czasie wojny stuletniej opowiada historię angielskiego łucznika. Bierze udział w wojnie Francji z Anglią, m.in. w trakcie słynnej bitwy pod Crécy w 1346 roku.

Dzięki udanemu mariażowi historii i fikcji Bernard Cornwell stał się w krajach anglosaskich jednym z najpoczytniejszych autorów powieści historycznych. W dowód uznania dla jego twórczości królowa Elżbieta II z okazji swych 80. urodzin w czerwcu 2006 r.nadała Bernardowi Cornwellowi Order Imperium Brytyjskiego.
BIBLIOGRAFIA:

CYKLE:

A. Kampanie Richarda Sharpe'a

    Trafalgar (2007)
    Łupy (2007)
    Tygrys (2008)
    Triumf (2011)
    Forteca (2012)
    Strzelcy (2012)
    Spustoszenie (2013)

B. Trylogia Świętego Graala
    Hellequin. Jeźdźcy z piekieł (2008)
    Wagabunda (2009)
    Heretyk (2011)

C. Trylogia arturiańska

    Zimowy monarcha (1997)
    Nieprzyjaciel Boga (1999)
    Excalibur (2000)

D. Wojny wikingów
    Ostatnie królestwo (2010)
    Zwiastun burzy (2011)
    Panowie Północy (2012)
    Pieśń Miecza (2013)

E. Pozostałe

    Kanalia (1994) wydana również pod tytułem "Łotr" (2012)
    Sankcja (1995)
    Śmiercionośny jacht (1995)
    Władca mórz (1995); wydana również pod tytułem "Lord Morski" (2012)
    Pieśń łuków. Azincourt (2009)
    Złodziej z szafotu (2012)
    Fort nad zatoką (2012)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz