czwartek, 2 stycznia 2014

DIANA JONES - biografia i bibliografia

Diana Wynne Jones, urodzona 16 sierpnia 1934 w Londynie, angielska autorka powieści fantasy dla dzieci i dorosłych.

W Polsce znana jest za sprawą serii "Światy Chrestomanciego", dwóch powieści o ruchomym zamku oraz powieści "Spisek w Królestwie Czarów". Jest autorką kilkudziesięciu powieści, tłumaczonych na 15 języków.

Jej dzieciństwo ukształtowała II wojna światowa . Rodzina często się przeprowadzała, by ostatecznie osiąść na wsi Essex . Jako dzieci, Diana i jej dwie siostry zostały pozbawione dobrego, stabilnego dostarczania książek przez ojca, który mógłby pokonać Scrooge w konkursie podłości. Diana, uzbrojona w bujną wyobraźnię i niezaspokojone poszukiwanie dobrych książek do przeczytania, zdecydowała, że musi zacząć pisać je sama.Jako dyslektyczka pisarka nie miała łatwego zadania. Rodzina nie uwierzyła jej zainteresowaniom i nie wspierała jej. Mimo to , w wieku od dwunastu do czternastu lat, młoda pisarka ukończyła dwie epickie opowieści. Studia rozpoczęła w 1953 roku , w College Oxford , gdzie uczęszczała na wykłady CS Lewisa i JRR Tolkiena . To tu poznała też swojego męża , Johna nory, który był profesorem angielskiego w Bristol University. Pobrali się w 1956 roku i mieli trzech synów .

Autorka książek i sztuk teatralnych (głównie wykonywane w Arts Theatre w Londynie ), zarówno dla dzieci  jak i dla dorosłych. Jej pierwsza książka ukazała się w 1973 roku. Od tego czasu napisał ponad 40 książek . Godny pozazdroszczenia płodny umysł pozwolił jej pisać obficie, nawet wtedy, gdy wychowywała trzech synów.

"Sielankowe życie", pierwsza książka w serii Chrestomanci , otrzymała nagrodę Guardian 1977 do książek dla dzieci . Diana była laureatem Book Award Dziecka w 1981 roku , i był dwukrotnie laureatem  Medalu Carnegie . W 1999 roku zdobyła dwie główne nagrody fantasy: sekcja dla dzieci Nagrody Mythopeic w USA , aEdward Wagner Award Karl w Wielkiej Brytanii - przyznawaną przez British Fantasy Society dla osób lub organizacji , które wniosły znaczący wpływ do świata fantastyki.

Zmarła w Bristolu, w Anglii w marcu 2011 roku, w wieku 76 lat.

BIBLIOGRAFIA:

  1.  Zaczarowane Życie (1978)
  2.  Tydzień Czarów (1982)
  3.  Magowie z Caprony (1980)
  4.  Ruchomy Zamek Hauru (1986)
  5.  Dziewięć Żywotów Christophera Chanta (1988)
  6.  Zamek w Chmurach (1990)
  7.  Magiczna Mieszanka (2000), opowiadania.
  8.  Spisek w Królestwie Czarów (2003)
  9.  Saga o Theare, opowiadanie w antologii "Wielka księga opowieści o czarodziejach", t.1.
  10.  Los Konrada (2005)
   
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz