czwartek, 2 stycznia 2014

WOJCIECH CEJROWSKI - biografia i bibliografia

Wojciech Daniel Cejrowski, urodzony 27 czerwca 1964 w Elblągu, polski dziennikarz, satyryk, podróżnik, autor książek i publikacji prasowych, publicysta katolicki, kierownik artystyczny biblioteki Poznaj Świat, członek The Explorers Club, socjolog.

Jest synem Stanisława Cejrowskiego – znanego animatora i działacza jazzowego. W wieku 5 lat przeszedł operację usunięcia prawego płuca. Ukończył XVII Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (wydział aktorski), na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (historia sztuki), Uniwersytecie Warszawskim (socjologia i archeologia); studiów tych nie ukończył. Studiował także na Santa Clara University w Kalifornii. W 2010 rozpoczął zaoczne studia socjologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 7 czerwca 2010 obronił licencjat z socjologii, rozpoczynając studia magisterskie. Posługuje się językiem hiszpańskim i angielskim (odmiana amerykańska). Porozumiewa się również w języku rosyjskim oraz portugalskim (odmiana brazylijska).W 1994 wziął ślub kościelny z Beatą Pawlikowską. W 2004 za pośrednictwem mediów Pawlikowska przekazała, że już nie są razem. Ślub miał zostać zawarty jako nieważny, co potwierdził wyrok sądu biskupiego. W 2010 roku media donosiły o jego rzekomym ślubie z Joanną Najfeld. Menadżerka podróżnika odmówiła komentarza na ten temat.

Wojciech Cejrowski podróżował dotychczas po blisko 60 krajach na 6 kontynentach. Najczęściej jeździ do Amazonii, dokumentując życie zamieszkujących ją Indian i Metysów. Brał udział m.in. w pieszym pokonaniu bagnistej puszczy Darien, na granicy Kolumbii i Panamy (1996) oraz przejeździe trasy Camel Trophy, w Gujanie, w 1996, w ramach której dotarł m.in. do odległych osad plemienia Wai Wai.

Karierę telewizyjną Wojciech Cejrowski zaczynał u boku Wojciecha Manna w programie "Non Stop Kolor" w TVP2 w latach 1992–1994. Popularność przyniósł mu program "WC Kwadrans", który był nadawany w TVP1 w latach 1994–1996. W programie tym prezentował konserwatywne poglądy na kwestie społeczne, promował w nim pozytywne znaczenie słowa „ciemnogród”, określające przywiązanie do tradycyjnych wartości. W latach 1996-2013 prowadził lub prowadzi wiele programów telewizyjnych w wielu stacjach publicznych i prywatnych. Najpopularniejszy jet jego cykl reportaży "Boso przez świat", za który otrzymał Złoty medal w kategorii Travel & Tourism w 51 międzynarodowym konkursie New York Festivals 2008. Od 1991 roku można go także słyszeć w różnych rozgłośniach radiowych.

Wojciech Cejrowski jest też felietonistą i reportażystą. Pisuje felietony na tematy społeczno-polityczne (cykle felietonów do „Gazety Polskiej”, „Frondy”, „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”) oraz reportaże podróżnicze („Rzeczpospolita”, „Podróże”, „Voyage”, „Opcja na prawo”, „Poznaj Świat”, „National Geographic”). Dawniej publikował także w „Tygodniku AWS”. Wydał kilka książek; część z nich ("Kołtun się jeży", "Młot na lewicę" i "Sól do oka") to pozycje z dziedziny publicystyki i humoru politycznego. Pozostałe to książki podróżnicze. "Gringo wśród dzikich plemion" otrzymała nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki podróżniczej roku 2003. Według rankingu "Wręcz Przeciwnie", zarabiając w 2011 r. 1,87 mln zł, stał się w tymże roku najlepiej zarabiającym pisarzem w Polsce.

Oficjalna strona www - WOJCIECH CEJROWSKI

[źródło]


BIBLIOGRAFIA:

 1.   Kołtun się jeży (1996)
 2.   Podróżnik WC (1997)
 3.   WC na końcu Orinoko (1998)
 4.   Młot na lewicę (1999)
 5.   Sól do oka (2002)
 6.   Gringo wśród dzikich plemion (2003)
 7.   Rio Anaconda (2006)

Inne:

 8.  Nie kucaj w ostrogach (2002) – spolszczenie
 9.   Nasze Polskie Wigilie w opowiadaniach (2006) – publikacja zbiorowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz